Dilbilim Araştırmaları Dergisi

19.658 35.441
DİLBİLİM ARAŞTIRMALARI DERGİSİ, 1990 yılından bu yana düzenli olarak yayınlanan akademik bir dergidir.

Derginin temel hedefi, Türkiye’deki dilbilim çalışmalarının gelişimine destek olmak ve çağdaş dilbilim ilkeleri doğrultusunda nitelikli dilbilim çalışmalarını özendirmektir. Dergi, dilbilimcilerin dikkatini çekecek ve geniş bir okur kitlesini ilgilendirecek çeşitli güncel konuların tanıtımını ve bu konularda bir tartışma ortamı yaratmayı da amaçlamaktadır.

Bu hedefler doğrultusunda, dergiye öncelikli olarak Türkçe ve diğer Türk dilleriyle ilgili olan, karşılaştırmalı, tanımlamalı, kuramsal ve uygulamalı, Türkçe ya da İngilizce olarak kaleme alınmış araştırma yazıları gönderilebilir. Dergiye gönderilen yazılarda aranan temel özellik, bilim geleneklerine uygunluk ve özgünlüktür. Yayımlanacak yazılarda belirli bir dilbilim alanı ya da kuramına bağlı olma koşulu aranmamaktadır.
 
DİLBİLİM ARAŞTIRMALARI DERGİSİ hakemli bir yayındır.

Dilbilim Araştırmaları Dergisi, TÜBİTAK Ulakbim Sosyal ve Beşeri Bilimler Veri Tabanı (SBVT), Linguistic Bibliography Online (Brill Bibliographies), MLA International Bibiliography ve Ulrich's (UlrichsWeb Global Serials Directory) tarafından taranmaktadır.


Duyurular

 

DAD DergiPark'da

 
Dilbilim Araştırmaları Dergisi, 2 Ağustos 2015 tarihinden itibaren TÜBİTAK DergiPark evsahipliğinde yeni sitesine taşınmıştır.  
Yayın tarihi: 2015-09-13
 
Diğer duyurular

Sayı 1 (2015)

İçindekiler

Makaleler

Testing the Interface Hypothesis: The evidence from fossilized errors in the use of Turkish case markers PDF (English)
Elena Antonova-Ünlü
A note on –mAdAn (önce) PDF (English)
Martina Gracanin-Yüksek
Türkçede Aitlik Ulamı ve Biçimsel İfadesi PDF
Aysun Kunduracı
Deyimlerin Edimbilimsel Olarak Ulamlaştırılmasına İlişkin Bir Öneri: Türkçede “erkek”e gönderimde bulunan deyimler örneği PDF
Gülsüm Songül Ercan, Özge Can

Abstracts

Abstracts PDF
Selçuk İşsever


ISSN: 1300-8552