Dilbilim Araştırmaları Dergisi

48.125 58.555

DİLBİLİM ARAŞTIRMALARI DERGİSİ, 1990 yılından bu yana düzenli olarak yayınlanan akademik bir dergidir. Yılda iki sayı yayınlamaktadır. 

Derginin temel hedefi, Türkiye’deki dilbilim çalışmalarının gelişimine destek olmak ve çağdaş dilbilim ilkeleri doğrultusunda nitelikli dilbilim çalışmalarını özendirmektir. Dergi, dilbilimcilerin dikkatini çekecek ve geniş bir okur kitlesini ilgilendirecek çeşitli güncel konuların tanıtımını ve bu konularda bir tartışma ortamı yaratmayı da amaçlamaktadır.

Bu hedefler doğrultusunda, dergiye öncelikli olarak Türkçe ve diğer Türk dilleriyle ilgili olan, karşılaştırmalı, tanımlamalı, kuramsal ve uygulamalı, Türkçe ya da İngilizce olarak kaleme alınmış araştırma yazıları gönderilebilir. Dergi aynı zamanda Avrasya ve dünyadaki tehlike altındaki dillerle ilgili çalışmalara da yer vermeyi hedefler. Dergiye gönderilen yazılarda aranan temel özellik, bilim geleneklerine uygunluk ve özgünlüktür. Yayımlanacak yazılarda belirli bir dilbilim alanı ya da kuramına bağlı olma koşulu aranmamaktadır.

DİLBİLİM ARAŞTIRMALARI DERGİSİ hakemli bir yayındır.

Dilbilim Araştırmaları Dergisi, TÜBİTAK Ulakbim Sosyal ve Beşeri Bilimler Veri Tabanı (SBVT)/TR Dizin, Linguistic Bibliography Online (Brill Bibliographies), MLA International Bibiliography, Ulrich's (UlrichsWeb Global Serials Directory) ve EBSCOhost'un konuyla ilgili veritabanlarına dahil edilmiştir. 

 

DİLBİLİM ARAŞTIRMALARI DERGİSİ (Journal of Linguistics Research) is an academic journal that has been published since 1990. It is published biannually. 

The main goal of the journal is to support the development of research in general linguistics in Turkey by encouraging contributions of high scientific quality. The journal also invites contributions on issues pertaining to various aspects of language that would be of interest to a broad range of readers and aims to be a platform of discussion on such topics. 

Dilbilim Araştırmaları Dergisi is mainly but not exclusively devoted to problems of contemporary linguistics in Turkish and other Turkic languages. It also welcomes work on endangered languages in EuroAsia or elsewhere in the world. It publishes papers written in Turkish or English both in theoretical and applied linguistics. The only criteria for the selection of papers for publication is originality and scholarly standing. The journal does not require a particular theoretical orientation and it does not commit itself to a specific area of linguistics.

DİLBİLİM ARAŞTIRMALARI DERGİSİ is a peer-reviewed journal.

Dilbilim Araştırmaları Dergisi is indexed/included in TÜBİTAK's (The Scientific and Technological Research Council of Turkey) Social Sciences and Humanities Database (SBVT)/TR IndexLinguistic Bibliography Online (Brill Bibliographies), MLA International Bibiliography, Ulrich's (UlrichsWeb Global Serials Directory) and EBSCOhost (relevant databases). 


Duyurular

 

DAD eski sayılarının içeriği (1990-2014)

 

DAD açık erişime geçmeden önce yayınlanmış olan sayıların içeriği aşağıda listelenmiştir (1990-2014).

 

 
Yayın tarihi: 2016-01-05 Daha fazla...
 

DAD açık erişimde

 
Dilbilim Araştırmaları Dergisi 2015 yılı 1. sayısından itibaren açık erişime açılmıştır. DAD, Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi tarafından talebe göre yayıncılık (Print on Demand) politikasıyla yayınlanmayı sürdürmektedir.  
Yayın tarihi: 2016-01-05
 

DAD DergiPark'da

 
Dilbilim Araştırmaları Dergisi, 2 Ağustos 2015 tarihinden itibaren TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) DergiPark evsahipliğinde yeni sitesine taşınmıştır.  
Yayın tarihi: 2015-09-13
 
Diğer duyurular

Sayı 2 (2015)

İçindekiler

Makaleler

Kıbrıs Ağzında Gereklik Üzerine PDF
Mine Güven
Preschoolers’ Use of Requests PDF (English)
Emel Uçar, Özden Akyol Bal
The Logophoric Complementizer in Laz PDF (English)
Ömer Faruk Demirok, Balkız Öztürk


ISSN: 1300-8552 | Dergi doi:10.18492/dad