Bir hata meydana geldi.Anasayfaya Dön

Year 2003, Volume 14 , Issue , Pages 99 - 108 2016-07-11

Grapes, banana, juice, and yes: Elem ents of İanguage in non-human primates
Grapes, banana, juice, and yes: Elements of language in non-human primates

Reyhan FURMAN [1]


For years researchers have tried to teach primates İanguage. Although seemingly very successful at fırst, early investigations of primates’ linguistic abilities have generated much controversy and, in a way, disappointment. As syntax was thought to be the most unique component of human İanguage, research naturally focused on the complexity of apes’ symbolic utterances. Yet, vvhen analyzed deeply, in many cases the apes’ utterances turned out to be the repetitions of those of the researchers’. The consequent research on primates abandoned syntax and explored the referential ski 1 İs, İanguage comprehension and İanguage production. 

Bu makale insan olmayan primatlardaki dil öğelerini araştıran çalışmaları özetlemektedir. Kitap ve makaleler beş ana başlık altında toplanmıştır: sembol kullanma ve gönderi becerileri, dil anlama, dil üretimi ve türe özgü bir yetenek olarak dil. Alanda yapılmış çalışmaların incelenmesinin ardından bu çalışmalara yöneltilen eleştiriler ve eleştirilere verilen cevaplar kısaca özetlenmiştir. Dil yeteneklerinin sadece insanlara özgü olmadığı ve temellerinin değişik hayvan türlerinde bulunduğu sonucuna varılmıştır. Primatların dil becerilerinin çocuklarınkine benzediği, fakat dilbilgisi gelişiminin primatlarda çocuklara kıyasla daha yavaş ve kısıtlı olduğu bulunmuştur. Ek olarak, primatların dil anlama ve üretme becerileri iki yaşındaki çocuklarınkinden ileri gidememektedir. Primatlardaki dil öğelerini araştıran çalışmalar içerdikleri çeşitli sınırlama ve eksiklere rağmen dilin edinimi, gelişimi, ve çevreyle olan ilişkisini irdeleyebilmek için önemli modeller sunmaktadır.
Primary Language en
Subjects Social
Journal Section Bilişsel Dilbilim
Authors

Author: Reyhan FURMAN

Dates

Publication Date : July 11, 2016

APA Furman, R . (2016). Grapes, banana, juice, and yes: Elem ents of İanguage in non-human primates . Dilbilim Araştırmaları Dergisi , 14 , 99-108 . Retrieved from http://dad.boun.edu.tr/en/pub/issue/24373/258343